احادیث ناب از امیرالمومنین علیه السلام

مهمتر از همه داشتن «معیار»در انتخاب دوست است. نیازی به توضیح نیست که  همنیشینی،تاچه حد در افکار و رفتار انسان مؤثر است.گاهی صالحترین افراد،قربانی معاشرت با دوستان ناباب می شوند.گاهی هم انسانهای خطاکار و آلوده،در اثر همجواری با افرادی خود ساخته و پاک،از عطر دلاویزصداقت و پاکی و دینداری آنان معطر می شوند و راهی نو در پیش می گیرند.

به تعبیر مولایمان حضرت علی علیه السلام گزینش دوست، مثل زدن بر جامه ای است که پاره شده است . عاقلانه آن است که وصله را از جنس و نوع و رنگ پارچه ای انتخاب کنیم که به هم بخورند و ترکیب نا هماهنگی پدید نیاورند.طبق سخن رایج«کبوتر با کبوتر باز با باز»،زیبندۀ دوستی با یک مسلمان متعهد ، کسی است که شایستگی اخلاقی و پاکی و عفاف داشته باشد.

کسی که به ایمان و اخلاق و تعهد شما آسیب برساند «وصله ناجور» بر اندام شماست.

/ 7 نظر / 51 بازدید
محسن

سلام. کاش این احادیث را عملی می کردیم. کاش هفته ای یک آیه یا یک حدیث را انتخاب می کردیم و تلاش می نمودیم با تمام وجود بدان عمل کنیم. با مطلبی در مورد اعجاز قرآن، به روز هستم و دوست دارم نظر شما رو در موردش بدونم.

هم عهدان منتظر-3

سلام هم لينکي گرامي ببخشيد از اينکه دير به دير سر مي زنم به وبلاگ با ارزشتان خيلي مطلب زيبا ومفيدي بود موفق باشيد السلام عليک يا فاطمه زهرا سلام بر تو که هنگامي که در محراب مي ايستادي، تمام ستاره ها به پايت مي افتادند و ماه در مقابل معصوميت موّاج تو مه گرفته زانو مي زد. سلام بر تو اي صداقت سيال و درياي پهلو گرفته در ساحل درياي علي. الهم عجل لوليک الفرج

دانشجوی ارشد

سلام اگر با تبادل لینک موافقید،ما رو با عنوان تدریس خصوصی لینک کنید. http://tadriskhososi-tehran.blogfa.com با تشکر

نجمه

سلام به تو دوست خوبم [لبخند] با یه آپ تازه و نودو دویی اومدم . خوشحال میشم بهم سربزنی

مینا

با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون واقعا این موضوع خیلی مهمه که آدم بتونه دوست خوب پیدا کنه . اما متاسفانه اکثر آدمها تو این مورد خیلی احساسی تصمیم میگیرن و هر کسی رو به عنوان دوست می پذیرن . نمی دونم چرا خیلی ها فکر میکنن باید با همه دوست بود . به شخصه خیلی به این موضوع معتقدم که "هر کسی لایق دوستی نیست"

پناه دل

بسم رب المهدی نسل جوان را به جهان رهبري جلوه ي توحيد، علي اکبري هر که هواي رخ احمد کند در تو تماشاي پيمبر کند //ولادت باسعادت سرو باغ احمدي، آينه ي محمدي و روز جوان مبارک// منتظر حضور شما در وبلاگمان هستیم [گل]